Нове покоління українських шоломів

Трохи більше ста років тому в справі захисту військовослужбовця від впливу вражаючих елементів відбулася одна знаменна подія – восени 1915 року на озброєння армії Французької Республіки почали надходити перші партії «касок Адріана» (шолом був створений під керівництвом Louis Auguste Adrian). Саме окопна війна змусила військове керівництво Антанти потурбуватися про збереження життя солдатів і офіцерів на передовій. А військова статистика втрат тоді була жахливою – понад три чверті своїх воїнів протиборчі сторони втрачали від шрапнельних боєприпасів, і 88% втрат були летальними. За підсумками Першої світової війни, завдяки використанню каски-«адріанкі», союзникам вдалося знизити втрати від артилерійського вогню в чотири рази.
Протягом ХХ століття сталевий захисний шолом кардинально не змінювався до моменту відпрацювання технологій виготовлення виробів з параарамідних матеріалів і надвисокомолекулярного поліетилену. Першими шолом PASGT (Personnel Armor System for Ground Troops) ввели на озброєння в армії США. У 2000-х роках на зміну йому прийшов більш сучасний MICH (Modular Integrated Communications Helmet). Сьогодні він використовується у всіх родах військ армії США. MICH випускається в трьох типорозмірах і відповідно важить 1.4 кг/1.76 кг/1.83 кг.

Трохи пізніше на сучасні засоби індивідуального бронезахисту перейшли і в Європі. Найбільш вдалим і, відповідно, відомим вважається шолом компанії Schuberth Helme GmbH – «Schubert М826». Німецький шолом випускається в трьох типорозмірах і важить близько 1,5 кг в залежності від розміру.
Сучасний захисний шолом, звичайно, мало нагадує свого прадідуся з ХХ століття. Сьогодні це продукт високих технологій, починаючи з етапу проектування, закінчуючи кінцевим виробом. І якщо в першій половині минулого століття про протикульні властивості шолома можна було тільки мріяти, то сьогодні це вже звичайний факт.
Рік тому українська армія вступила у війну, маючи для захисту своїх військовослужбовців лише радянський СШ-68. Для того, щоб екіпірувати основні підрозділи Збройних сил України сучасними засобами бронезахисту, колективу НВП «Темп-3000» знадобилося кілька місяців. Шоломи «Каска-1М», нарівні з бронежилетами, стали мабуть найбільш затребуваним елементом особистої екіпіровки українського воїна. Фронт вимагав їх у десятках тисяч і забирав прямо «з коліс». Благо, технологія виробництва сучасного шолома була відпрацьована ще під час перебування частин Збройних сил України в складі коаліційних сил в Іраку.
Таким чином, за два роки війни вдалося закрити всі першочергові потреби Збройних сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та інших силових структур України в надійному засобі захисту голови.
За цей час в лабораторіях підприємства була проведена величезна робота по створенню нового шолома для силовиків. Використовуючи сучасні вітчизняні та зарубіжні технології, співробітники «Темп-3000» створили принципово новий шолом світового рівня з використанням арамідних матеріалів. Слід зауважити, що роботи по розробці каски за цією технологією велися на підприємстві ще з середини 90-х років, але на той час так і залишилися незатребуваними в рідній державі…
Для композитних бронешоломів на потужностях «Темп-3000» освоєно виробництво балістичної параарамідной тканини фірми «Тейждін-Тварон» з подальшим нанесенням на тканину полімерного термореактивного сполучного – отримання так званих «препрегів». Препрегова технологія дозволяє отримувати монолітні вироби складної форми, при цьому дає можливість швидкої зміни форми бронешоломів.
У процесі створення шолома були виготовлені і випробувані моделі з різними варіантами геометрії купола. Враховувалися як нинішні вимоги до цих товарів за стандартами STANAG, так і можливе посилення параметрів кулестійкості і захисту від осколків. Активно використовуючи 3D-моделювання та інтегровану в виробничий процес систему САПР, інженери і технологи компанії виготовили десятки прототипів, щоб досягти результату світового рівня.
Черговий робочий зразок перспективної каски від «Темп-3000» гідно витримав випробування на стрілецькому рубежі. Ковпак шолома з арамідної тканини «Twaron» був обстріляний кулею FMJ патрона 9х19 Para з дистанції 5 метрів. По об’єкту випробування було зроблено 5 пострілів в усі проекції (кут зустрічі 90°). При цьому швидкості вражаючого елементу коливалися незначно – від 423 до 433 м/с.
Для детального вивчення результатів, ковпак був розрізаний по місцях кількох кульових входів. На фото ви можете побачити, як безкомпромісно було припинено рух кулі 9х19 Para.
ФОТО
Новий шолом для армії буде відповідати 1-А класу по ДСТУ і ІІІ-А класу за стандартом NIJ США. І найголовніше – вага. Маса готового українського шолома складає 1,35 кг, що на сто грам нижче, ніж у сучасних аналогів. І якщо, з точки зору великих калібрів і багатотонних вантажів, така зміна в вазі комусь здасться і несуттєвою, то досвідчені користувачі вже точно оцінять подібне зниження маси шолома.
При розробці нового виробу величезну увагу було приділено підшоломнику, адже важливо не тільки захистити голову користувача, але і зробити максимально комфортним використання каски протягом багатьох годин – в наряді, на позиції, під час виконання бойових і навчально-бойових завдань. Крім того, особливу увагу було сконцентровано і на зовнішньому захисному шарі – і не тільки в плані поліпшення його антивандальних властивостей, але і в частині його «роботи» в інфрачервоному випромінюванні.
Фахівці НВП «Темп-3000» так само передбачили можливість кріплення на шолом додаткового обладнання. Прилад нічного бачення може кріпитися в уніфікованій платформі, а додаткові аксесуари (ліхтар, комбат-камера тощо) – на планки Пікатінні, що розташовані на бічних поверхнях шолома.
У новому виробі максимально врахований досвід і побажання безпосередніх учасників бойових дій. І судячи з відгуків з фронту – у співробітників «Темп-3000» ще багато роботи в плані розширення номенклатури касок. Адже в сучасній війні у кожного фахівця повинно бути своє, «заточене» під його завдання екіпірування. Це стосується і десантників, і моряків, і членів екіпажів бойових машин, і, звичайно ж, льотчиків. Але де армії світу йшли багаторічним шляхом еволюції засобів бронезахисту, нам історія і війна відводить набагато менше часу, тому пошук нових рішень не зупиняється в компанії ні на добу, щодня підтверджуючи девіз «Армія захищає Україну. Ми – захищаємо Армію».
Матеріал підготовано спеціально для видання МО України «Народна Армія»